„Výchova dieťaťa má smerovať k rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho nadaniu , rozumových a fyzických schopností, čo v najširšom objeme.“ (Charta dieťaťa)
Vnútro školský poriadok pre žiakov je súhrn pravidiel, ktorými sa riadi každý žiak školy.
Povinnosti žiakov
I. Príchod žiakov do školy
- Žiaci na vyučovanie prichádzajú 5 min. pred začiatkom vyučovania v hudobnom, výtvarnom, i tanečnom odbore.
- Žiaci, ktorí prídu skôr, ako je stanovená doba, čakajú na vyučovanie, alebo na autobusové spojenie, sa môžu zdržiavať v budove školy pred svojou triedou na chodbe na lavičke. Nesmú rušiť svojím hlasným správaním vyučovací proces.
- Žiaci sa v škole prezúvajú, nosia so sebou prezuvky.
- Na vyučovaní vo výtvarnom odbore môžu používať pracovný plášť.
- V tanečnom odbore používajú tanečný úbor.
- Zameškané hodiny ospravedlňuje zákonný zástupca písomne v žiackej knižke do nasledujúcej hodiny.
- Žiacku knižku je potrebné pravidelne kontrolovať a podpisovať zákonným zástupcom žiaka.
II. Správanie žiakov v škole a na vyučovaní
- Žiak je povinný správať sa v škole slušne, dbať na pokyny pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov školy, podľa svojich schopností sa svedomito pripravovať na vyučovanie a dodržiavať dohody a vnútorný poriadok školy.
- Žiak prichádza na vyučovanie a na všetky školské činnosti včas, riadne pripravený, so všetkými učebnými pomôckami.
- Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil, ospravedlní sa vyučujúcemu pred začiatkom vyučovacej hodiny a uvedie dôvod.
- Žiak môže opustiť triedu alebo pracovné miesto len so súhlasom vyučujúceho.
- Žiak udržiava svoje miesto v čistote a poriadku.
- Manipulovať s oknami, roletami, svetelnými vypínačmi, digitálnymi učebnými pomôckami (keyboardy, organ, digitálny klavír, rádiá, magnetofóny, CD prehrávače atď.) môžu žiaci len so súhlasom a v prítomnosti učiteľa.
- Pri poškodení zariadenia budovy alebo techniky, škodu hradí rodič, resp. zákonný zástupca žiaka, ktorý škodu spôsobil.
- Žiak sa nesmie vykláňať z okien a vyhadzovať odpadky, odpadky môže vyhadzovať len do košov na odpadky.
- Do školy je neprípustné nosiť predmety, ktoré žiak v škole nepotrebuje. Klenoty, hodinky a väčšie sumy peňazí nosí žiak do školy na vlastnú zodpovednosť. Ak žiak zistí stratu svojej veci, oznámi to triednemu učiteľovi, ktorý urobí ďalšie opatrenia.
- Počas vyučovania nepoužíva mobilný telefón ani žiadne elektronické pomôcky, ktoré nesúvisia s vyučovaním.
- Žiak má prísny zákaz nosiť do školy i používať cigarety, alkohol a iné omamné látky, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie.
III. Odchod žiakov zo školy
1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny v skupinových odboroch si každý žiak uloží svoje veci, vyčistí si svoje miesto a okolie od papierov a iných nečistôt a vyloží stoličku na lavicu.
2. Po skončení vyučovania majú žiaci zákaz zdržiavať sa bez dozoru v budove školy. V budove sa môžu zdržiavať žiaci, ktorí čakajú na autobusové spojenie.
IV. Dochádzka žiakov do školy
- Žiak je povinný chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa činností, ktoré škola organizuje.
- Účasť na vyučovaní je pre prihlásených žiakov povinná.
- Triedny učiteľ upozorňuje rodičov na nedostatočnú prípravu žiaka, veľkú absenciu, prípadne nezáujem a môže odporúčať odchod žiaka zo školy. Na problém upozorňuje ústnou formou, vzájomným rozhovorom, osobnou účasťou zákonného zástupcu na hodinách, písomnou formou, alebo zaslaním upomienky cez riaditeľa školy.
- Riaditeľ školy zo spomínaných dôvodov môže vylúčiť žiaka zo školy aj v priebehu školského roka.
- Žiak môže z vážnych dôvodov prerušiť štúdium na jeden školský rok, len na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu a so súhlasom riaditeľa.
- Mimoriadne nadaný žiak môže byť zaradený do formy tzv. rozšíreného vyučovania podľa plánov a osobitných osnov. Túto formu schvaľuje riaditeľ školy na základe odporúčania učiteľa hlavného predmetu, a umeleckej rady.
- Žiak sa aktívne zapája do podujatí školy, verejných aktivít školy a rôznych vystúpení.
- Ak žiak dopredu vie, že vymešká vyučovanie z vopred známeho dôvodu, prinesie od rodičov vopred ospravedlnenie, alebo zákonný zástupca dopredu telefonicky ospravedlní žiaka.
- Každú neúčasť na vyučovaní je žiak povinný ospravedlniť. Zákonný zástupca ospravedlní vymeškané hodiny svojim podpisom v žiackej knižke.
- Po štyroch neospravedlnených hodinách sa píše oznámenie rodičom žiaka o neúčasti na vyučovaní a po 2 mesiacoch návrh na ukončenie štúdia v škole.
- Žiak môže ukončiť návštevu školy aj predčasne, najskôr k prvému alebo druhému polroku na základe žiadosti zákonného zástupcu.
- K predčasnému ukončeniu štúdia môže dôjsť aj pri závažnom porušovaní školského poriadku, alebo ak žiak alebo jeho zákonný zástupca nezaplatí školné.
- K ukončeniu štúdia môže dôjsť aj vtedy, keď žiak na opravnej skúške je hodnotený známkou neuspokojivý.
V. Spôsob klasifikácie, klasifikačné stupne a celkové hodnotenie žiaka
Klasifikácia na ZUŠ sa uskutočňuje podľa vyhlášky 324 MŠ SR zo 6. augusta 2008 o Základných umeleckých školách. Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZUŠ.
- Prospech žiaka v jednotlivých predmetoch sa klasifikuje stupňami:
1. stupeň - výborný
2. stupeň - chválitebný
3. stupeň - uspokojivý
4. stupeň - neuspokojivý
- Celkové hodnotenie žiaka na konci prvého polroka a druhého polroka sa vyjadruje stupňami: prospel s vyznamenaním, prospel, neprospel.
- Po ukončení záverečného ročníka prvej časti prvého stupňa základného štúdia žiak získa primárne vzdelanie. Po ukončení záverečného ročníka druhej časti prvého stupňa základného štúdia žiak získa nižšie sekundárne vzdelanie.
VI. Starostlivosť o školské zariadenie, školské pomôcky a učebnice
- Žiak je povinný šetriť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a iné školské priestory, chrániť majetok školy pred poškodením.
- Akékoľvek poškodenie zariadenia školy z nedbanlivosti alebo úmyselné poškodenie je v plnej miere povinný zaplatiť rodič žiaka, resp. jeho zákonný zástupca.
- Ak škola žiakovi zapožičia hudobný nástroj na určitú dobu, žiak je povinný starať sa oň a akékoľvek zistené poškodenie hudobného nástroja hradí zákonný zástupca.
VII. Platenie poplatkov za štúdium
- Zákonný zástupca žiaka je povinný hradiť školné, resp. úhradu nákladov spojenú s vyučovaním.
- Zákonný zástupca je povinný uhradiť poplatky v dvoch alebo v štyroch splátkach – raz alebo dva krát za prvý polrok a raz alebo dva kerát za druhý polrok.
- Zákonný zástupca sa riadi pri hradení poplatkov Interným predpisom na platenie školného pre ZUŠ – MAI Gabčíkovo, ktorý vydá riaditeľka školy.
- Riaditeľ školy môže v odôvodnených prípadoch na základe svojho rozhodnutia čiastočne oslobodiť rodiča od úhrady nákladov po predložení písomnej žiadosti a potrebných dokladov / hmotná núdza /.
Práva žiakov
Dieťa, žiak má právo:
- Na výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a zdravom prostredí.
- Na vytvorenie organizácie výchovno-vzdelávacieho procesu primeraného jeho veku s dodržaním psychohygienických zásad výchovy a vzdelávania.
- Na úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému a duševnému násiliu.
- Na výchovu a vzdelávanie v materinskom jazyku.
- Na výchovu a vzdelávanie primerané jeho veku, nadaniu, schopnostiam, záujmom a zdravotnému stavu.
- Na výchovu a vzdelávanie zamerané na mnohostranné poskytovanie vecných informácií.
- Na rozvoj vlastnej osobnosti, slobodu prejavu a súkromie.
- Na individuálny prístup vo výchove a vzdelávaní rešpektujúci jeho nadanie, schopnosti a zdravotný stav.
- Na úctu k svojmu vierovyznaniu, svetonázoru a etnickej príslušnosti..
- Dostať informácie v otázkach týkajúcich sa jeho osoby a výchovno-vzdelávacích výsledkov od pedagogických zamestnancov
- Na individuálne vzdelávanie v rozsahu stanovenom predpismi.